Conan – podsumowanie

Przedstawiamy krótkie podsumowanie prac nad podręcznikiem głównym do gry fabularnej Conan: Przygody w erze niewyśnionej na podstawie prozy Roberta E. Howarda. Koniec jest już blisko, lecz pozostało nam parę rzeczy do zrobienia. Zatem prosimy jeszcze o trochę cierpliwości i dobre słowo do Mitry, aby nadal miał nas w opiece.

Gdzie jesteśmy:
– podręcznik jest przetłumaczony, zredagowany i częściowo złożony;
– kolejny raz sprawdzamy ostatnie rozdziały, potem trafią one do składu.

Dokąd zmierzamy:
– po zakończeniu składu podręcznik czeka ostateczna korekta;
– następnie trafi on do zatwierdzenia przez licencjodawców (Modiphius i Cabinet), a po otrzymaniu akceptacji – do druku.

Dlaczego jesteśmy w tym miejscu:
– „Conan” to duży podręcznik i w związku z tym wymagał dodatkowej uwagi i przede wszystkim czasu;
– zdecydowaliśmy się nie przyspieszać tempa prac, gdyż mogłoby to wpłynąć na jakość tekstu;
– swoje dołożyła trwająca pandemia, która niestety skomplikowała życie osobiste zespołu redakcyjnego, co niestety przełożył się na tempo prac.

Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło. Dodatkowy czas wykorzystaliśmy m.in. na dodatkowe konsultacje z Modiphiusem, dzięki czemu w polskim wydaniu wprowadzono względem oryginału około 150 poprawek, od klaryfikacji zasad po erraty dotyczące elementów mechaniki. Dzięki temu barbarzyńskie rozgrywki w erze hyboryjskiej staną się jeszcze przyjemniejsze.

Oczywiście sam podręcznik podstawowy to nie wszystko. Oto wstępny plan publikacji pierwszych dodatków. Szczegóły i daty podamy w późniejszym terminie, natomiast w tym momencie możemy potwierdzić, że w pierwszej kolejności planujemy wydać następujące pozycje:

1. GM Screen & Toolkit (ekran mistrza gry wraz z broszurką zawierającą porady, pomoce i dodatkowe źródła inspiracji).
2. Quickstart (skrócone zasady i przygoda).
3. The Pit of Kutallu (skrócone zasady i przygoda).
4. Conan the Barbarian (zasady dla barbarzyńców pochodzących z dzikiej północy oraz metody prowadzenia najazdów, więcej informacji na temat Asgardu, Vanaheimu, Hyperborei i Cymmerii).
5. Jeweled Thrones of the Earth (zbiór przygód).
6. Conan the Thief (nowe zasady i poradniki dotyczące grania złodziejami, więcej informacji na temat Brythunii, Nemedii, Korinthii i Zamory).
7. The Book of Skelos (rozszerzone zasady czarnoksięstwa).
8. Conan the Mercenary (nowe zasady dla najemników i metody rozgrywania wielkich bitew, więcej informacji na temat Khoradży, Koth, Ophiru i Shemu).

Dodatki z serii „Conan the…” będziemy wydawać chronologicznie, tak aby ich kolejność ukazywania się odzwierciedlała kolejne etapy w życiu Conana: od młokosa, który wdarł się na mury Venarium, przez początki jego złodziejskiej i najemniczej kariery, aż po objęcie tronu Akwilonii.

Szykujcie zatem miecze i tarcze. Czeka Was bowiem wyprawa po sławę, złoto i klejnoty zdobiące trony świata!

– Marcin „Seji” Segit
Redaktor naczelny linii „Conan: Przygody w erze niewyśnionej”